Menu

    Linki sponsorowane

      Najwyżej oceniane
1. Polskie Radio PR. 3
2. Antyradio
3. Polskie Radio Program 2
4. Radio Roxy FM
5. Radio ESKA
6. Radio RMF FM
7. Śląskie Radio
8. Polskie Radio Program 1
9. Radio VOX FM
10. Radio TOK FM

      Ebook
fenomen grozy w muzyce

   Polskie Radio Program Trzeci   Polskie Radio Program TrzeciOceń radio
Aktualna ocena radia to: 5 Twoja ocena:       Program Trzeci Polskiego Radia to publiczna stacja radiowa o ogólnopolskim zasięgu, należąca do spółki akcyjnej Polskie Radio. Adresatami rozgłośni są słuchacze pochodzący, przede wszystkim z dużych miast, aktywni, inteligentni, ciekawi świata i kultury. Domeną radia, jest jego różnorodność tematyczna. Poczynając od muzyki, jej rożnych gatunków, poprzez dziedziny towarzyszące codziennemu życiu, skończywszy na rozrywce i rozległej publicystyce.
      Jego historia jest ciekawa i jedyna w swoim rodzaju. Za oficjalną datę rozpoczęcia regularnej emisji traktuje się 1 kwietnia 1962 roku. Pomysłodawcą i zarazem za osobę, która przekonała Władysława Gomułkę do jej utworzenia, uważa się Stanisława Stampf'la.
      W swoim założeniu Program 3 miał być radiem dla młodych ludzi. Chodziło o indoktrynację polityczną i odciągnięcie młodego pokolenia od zachodnich stacji. Grupą docelową stanowili studenci. Audycje artystyczne i rozrywkowe, zarówno o charakterze literackim i muzycznym, przyciągały coraz większą rzeszę słuchaczy.
      Przez pierwsze lata istnienia, Trójka nadawała jedynie przez kilka godzin dziennie, stopniowo zwiększając czas antenowy. Jeśli chodzi o gatunki muzyczne obecne w radiu, można by wymienić: muzykę poważną, jazz, polski big beat i zagraniczny rock'n'roll.
     Jedną z głównych zalet stacji było ograniczenie publicystyki propagandowo – politycznej do minimum, co w tamtych czasach urastało do rangi symbolu.
     W latach siedemdziesiątych, radio zmieniło nieco swój profil: na kulturalno – rozrywkowy. Trójka wiodła prym wśród odbiorców aglomeracji miejskich. Krótko mówiąc: nowinki ze świata muzycznego plus świat kultury, równa się inteligentna rozrywka. Wiadomości i publicystyka (zwłaszcza ta polityczna) – nadal ich zakres był zminimalizowany.
     Z kolei w latach osiemdziesiątych, w czasie trwania stanu wojennego, stacja nie nadawała.  Dopiero w 1982 roku radio znów zaczęło działać. Wówczas powstała słynna „ Lista Przebojów Programu Trzeciego” autorstwa Marka Niedźwieckiego. Warto by jeszcze wymienić program  Marii Czubaszek „A propos”.
     Lata dziewięćdziesiąte były trudnym okresem dla radiowej Trójki. Wraz ze zmianami w ustroju politycznym, zmieniły się również media publiczne. Na rynek medialny wkroczyły stacje komercyjne, które automatycznie stały się konkurencyjne.
     Rok 2000 i pierwsze dziesięciolecie, przyniosły wiele zawirowań zarówno kadrowych, jak i finansowych. W tej chwili rozgłośnia znów przyciąga naprawdę spore grono słuchaczy. Pamiętajmy, że jeszcze pięćdziesiąt lat temu była ostatnim bastionem polskiej kultury w czasach PRL. 

pokaż cały tekst >>>
Komentarze
Nick: kkel
Email: kkel@o2.pl
Treść: Panie Piotrze odnoszę wrażenie że ponad 40 lat temu poprowadził Pan identyczną audycję o tej samej treści. Tak jak dzisiaj tak i wtedy słuchając jej miałem łzy w oczach. Muzyka niebiańska. Serdecznie pozdrawiam. Krzysztof Koza

Nick: Grzegorz
Email: zwiatrem1@wp.pl
Treść: Hipokryzja naszych polityków jest niebotyczna. Wszyscy wiedzą co najlepsze jest dla Ukrainy i Krymu. Przypominam, że kiedy bombardowano Jugosławię by wymusić odłączenie się Bośni, Chorwacji i innych, zgodnym chórem twierdzono, że te prowicje mają prawo do samostanowienia. A czy pyta się mieszkańców Krymu gdzie chcą być. Skoro Albańczycy mieli prawo do Kosowa to mieszkańcy Krymu nie mogą o sobie zdecydować? Niech będzie plebiscyt pod międzynarodową kontrolą.

Nick:*
Email:
* <-
Komentarz:*
Najlepsze radia internetowe w sieci
radiaonline.com
@kontakt